Prednosti biometrijskih sustava

Napredak u tehnologiji učinio nam je život puno jednostavnijim i sigurnijim. Nova saznanja iz svijeta znanosti sukcesivno njihovim otkrićima implementiraju se u svakodnevni život kroz izume različitih uređaja. Međutim, svaka tehnološka inovacija krije potencijalno skrivenu prijetnju korisnicima. Jedna od glavnih prijetnji je krađa osobnih podataka i privatnih informacija. Danas se ti osobni podaci nalaze u digitalnom obliku koji je sve dominantniji. Kako se upotreba takvih podataka počela sve više koristiti tako i korisnici pokušavaju informacije osigurati sa šifriranim lozinkama, iskaznicama ili karticama s posebnim pinom. Međutim, pokazalo se da takva mjera zaštite nije najsigurnija s obzirom na porast krađa podataka i dokumenata. Propusti u sigurnosnim mjerama dozvolili su da se dogodi umnožavanje kartica ili krivotvorenja kartica koje se onda zlorabe. Kako bi se povećala sigurnost i dobila bitka protiv cyber kriminala počelo se sve više istraživati na tom području što je dovelo do stvaranja biometrijskih sigurnosnih sustava. Povećanje ovu bitku s cyber sigurnosti dovelo do rođenja biometrijskih sigurnosnih sustava. Prednosti takvih sustava bit će najviše uočljive ako se usporede s običnim sustavom i iznesu se glavne razlike. Kupci su skeptični prema novinama u tehnologiji ali ako im se približi način njihove uporabe i način na koji funkcioniraju lakše će prihvatiti promjene. Potrebno je kupcima pružiti veće razumijevanje koncepta sigurnosti mreže.

Biometrija se definira kao mjera neke jedinstvene fizičke osobine i osobine u ponašanju neke osobe po kojoj će se identificirati samo ta jedna osoba i onemogućiti mogućnost kopiranja i krivotvorenja. Te karakteristike i osobine se koriste za identifikaciju svakog čovjeka. Sve detalje o ljudskom tijelu koji se razlikuje od jednog čovjeka do drugog, će se koristiti kao jedinstvene biometrijske podatke koji će poslužiti kao jedinstvena identifikacijate osobe (ID). To je snimak: mrežnice, šarenice, otisak prsta, otisak dlana i DNK. Biometrijski sustavi će prikupljati i čuvati te podatke kako bi ga koristio za provjeru osobnog identiteta. Kombinacija biometrijskih sustava podataka i identifikacijske tehnologije stvara biometrijske sigurnosne sustave.

Biometrijski sigurnosni sustavima mehanizam kojim će snimiti sliku otiska prsta te će to povezati s određenom jedinkom putem određene šifre ili će jednostavno dozvoliti dalju radnju bez traženja druge autorizacije. Znači, umjesto kartice koju smo koristili do sada, koristimo prst, dlan, oko… koji su usklađeni s bazom podataka u sustavu. Takav sustava i mjere nekog biološkog elementa odnosi se kao ključ i brava. Sedam je osnovnih kriterija za biometrijski sigurnosni sustav: jedinstvenost, univerzalnost, trajnost, naplata, preciznost i performanse, prihvatljivost i zabrana. Jedinstvenost je upravo u tome što svaka osoba ima jedinstveni DNK. DNK svake osobe je jedinstvena i ne može se kopirati. Drugi kriterij je univerzalnost. Ovaj parametar pokazuje zahtjeve za jedinstvene karakteristike svake osobe na svijetu, koji se ne može replicirati. Na primjer, mrežnice i šarenice su karakteristike koje će zadovoljiti taj uvjet. Treće je trajnosti. Parametar treba biti konstantna vrijednost za određeni vremenski period. Ovaj parametar će uglavnom biti pod utjecajem dobi korisnika. Nakon trajnosti parametar koji slijedi je naplativost.Naplativosti parametar zahtijeva prikupljanje svakog obilježje i osobina od strane sustava kako bi provjerili njihovu identifikaciju. Zatim, sljedeći parametar za sustav ocrtava kako i da li sigurnosni sustav dobro funkcionira. Preciznost i sveobuhvatnost glavni su čimbenici za sigurnost biometrijskih sigurnosnih sustava. Ti čimbenici će odlučiti o performansama biometrijskih sigurnosnih sustava.